social icons

search

Ďalšie články

Bez odpadu │ Koniec plastom

zdroj textu: www.lessplastic.co.uk

Jednorazový plast je všade. V priebehu pár desaťročí, sme sa dostali do situácie, keď je plast v  každom kúte našich životov, sme závislí na pohodlí plastov na jedno použitie. Nehovoriac, je prekvapujúce, ako si myslíme, že je normálne (pre priemerného človeka), kúpiť si plastovú fľašu na jedno použitie, zobrať si take-away kávu, obed zabalený v plastových obaloch či plastových taškách. 

Fosílne palivá sa vyvíjajú milióny rokov, potom sa ťažia a vyrábajú do plastových jednorázových produktov, ktoré po pár minútach používania, vyhodíme.  Čo sa stane s plastom na jedno použitie po tom, ako ho vyhodíme? Well, nesieme zodpovednosť za to, že dôsledkom toho, že sme vyhodili do prírody plastovú vec, a ona sa v nej rozkladá stovky rokov, znečisťujeme a otravujeme našu planétu. Naša planéta, ale nie je taká veľká, ako si myslíme, že je. Teraz ju zdieľame so 7 miliardami ľudí, z ktorých väčšina vyrába plastový odpad znepokojujúcim tempom. Musíme si zvoliť udržateľnejšie alternatívy k "plastom na jedno použitie". 

Ďalším problémom je, že to nepoškodzuje len život nás ľudí, ale aj život pôdy, neba, mora, či zvierat. Nikdy nebudeme vedieť presný počet mŕtvych vtákov a zvierat, ktoré sa stali obeťou našej plastickej závislosti, ale obrazy hnilobných trupov albatrosov s ich plastovými žalúdočnými vnútornosťami stále neporušenými ukáže, že sme videli len špičku ľadovca. Na mori, je problém ešte horší. Pravdepodobne si počul o Great Pacific Garbage Patch, dnes však vedci oceánov tvrdia, že obraz plávajúceho ostrova odpadu je zastaralý. Teraz už objavili päť oddelených, obrovských vírivých smogov malých toxických plastových fragmentov, ktoré boli rozložené vlnami, slnečným žiarením a vetrom. 

Tieto veci nie je možné vyčistiť. Prieskumy zistili, že mikroplastické oceány presahujú počet planktónu (základňa celej morskej stravovacej siete) a toto číslo rastie exponenciálne, keďže naša plastická závislosť nevykazuje žiadne známky poklesu. Plastový smog môže ovplyvniť aj to, koľko kyslíku morské rastliny vyprodukujú, a koľko oxidu uhličitého absorbuje. Vzhľadom na to, že 70% nášho kyslíka pochádza z morských rastlín, ide o veľmi vážnu hrozbu pre naše prežitie. Ďalším poznatkom. ohľadom mikroplastiky je to, že je dokonale veľká na to, aby ju konzumovali ryby, pričom potom ryba vstúpi do ľudského potravinového reťazca, spolu s bočnou dávkou toxicity. Ešte nevieme, ako škodlivá konzumácia rýb, ktoré konzumovali plasty, je pre ľudské zdravie, ale zdá sa byť rozumné, aby sme dospeli k záveru, že aj to bude mať dôsledky. Plasty sú v sériovej výrobe iba približne 50 rokov, takže sme na úplne neznámom území. Iba čas dokáže ukázať celkový vplyv našej závislosti na plastoch, na jedno použitie. 

9 dôvodov prečo by sme mali prestať používať plast:
 1. Je vyrobený z fosílnych palív.
 2. Zanecháva za sebou obrovskú uhlíkovú stopu. 
 3. Bude tu aj o ďalších 100 rokov. 
 4. Iba malilinké percento je recyklované. 
 5. Púšťa toxíny do nášho jedla a vody.
 6. Spôsobuje hormonálnu nerovnováhu a rakovinu.
 7. Znečisťuje naše oceány.
 8. Zabíja morské živočíchy a vtákov. 
 9. Vstupuje do nášho potravinového reťazca.                                                        
My doma spotrebujeme denne veľmi veľa plastu, najmä kvôli jedlu, no snažíme sa ho aspoň recyklovať, na čo zabúda príliš veľa ľudí. No aj tak viem, že je to málo. Ja sa chcem posnažiť prejsť na zero waste, aspoň sama za seba, pretože moju rodinu do toho prinútiť nemôžem. Teba preto chcem zobrať na túto cestu spolu so mnou, a snáď sa budeme inšpirovať navzájom. 

Komentáre

 1. ach, až by som aj plakala z toho, aké to v tom svete je.
  je super, že si založila tento blog a rozhodla sa spraviť takúto osvetu!!
  my tiež separujeme plasty, ale keď som počula, že väčšina sa vlastne ani neodvezie tam, kde by sa dali recyklovať a skončia s bežným odpadom, je mi na grc. kde to žijeme, keď sú veci nastavené tak ľahostajne.
  nehovorím už o tom, ako som sa cítila, keď som otvorila fotky tých albatrosov :(
  ja sa snažím robiť aspoň mini kroky na ceste k zero wastu. nie je to nič extra, no myslím si, že keby k niečomu takému pristúpil celý svet, hneď by tu bolo krajšie! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Konvalinka19 marca, 2018

   Veru. Aj ja, každý deň.
   Ďakujem Jane♥ Ja som o tom tiež počula, dokonca z prvej ruky, pretože náš známy pracuje pre mestské služby, a vravel, že keď odvážajú vytriedený odpad na skládku, tak ho tam aj tak hodia iba do jeden kopy, preto, by sme sa mali začať naučiť ten plast ani nepoužívať.
   To určite, keby si tak každý jeden povedal, tak by sme boli, kdesi úplne inde!

   Odstrániť
 2. Asi je pochopiteľné, že pred pár rokmi som sa o túto tému vôbec nezaujímala - keď som mala desať, bolo mi úplne jedno, kam idú moje obaly od cukríkov (ale nikdy - NIKDY - som nič nehodila vonku na zem). Asi až na strednej som nad tým začala trochu premýšľať a viac som si všímala svet okolo seba - koľko plastov ľudia okolo mňa bežne používajú, a hlavne vyhadzujú. Keď nám v Prešove pred bytovku dali koše na triedenie odpadu, hneď som domov prišla s tým, že musíme začať triediť - a hoci som sa už odsťahovala, teší ma, že v tom moji rodičia i sestry naďalej pokračujú.
  Ja sa teraz snažím minimalizovať plasty najviac, ako sa dá - a neviem, či sa mám smiať alebo plakať, keď počujem ľudí hovoriť, že sa to nedá. Kúpenie jednej pevnejšej fľaše, ktorá vydrží celé mesiace, nosenie látkových tašiek alebo len to, že každý druh ovocia a zeleniny nemusí byť v osobitnom sáčku (ešte nikdy som sa nestretla s tým, že by pri pokladni niekomu prekážalo, že som banány "len tak" položila na pult alebo v jednom sáčku mám paradajky i papriky). A triedenie odpadu je v dnešnej dobe super jednoduché - len okolo našej bytovky v Bratislave máme blízko tri smetné koše (teda "súbory" takýchto košov) a po ceste na električku ich vidím ešte raz toľko. Asi nemôžeme čakať, že úplne všetci zrazu vyhodia všetky plasty zo života, pretože sme na nich už úplne závislí, ale určite sa dajú minimalizovať.

  Nádherný článok, veľmi ma teší, že tvoje nadšenie pre tento blog nebolo len chvíľkové a pokračuješ v ňom ❤
  A STYLISH BEE // Facebook Page

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Konvalinka19 marca, 2018

   Aj mne to bolo jedno veľmi dlho, avšak, tak ako vravíš, nikdy v živote som nemala to srdce hodiť, čo i len malé smietko na zem. Len a len vďaka rodičom som sa k tomu dostala, a teraz, posledný rok mojou vlastnou iniciatívou si hľadám všetky možné zdroje a riešenia tohto problému. Áno, je pravda, že to nie je jednoduché, odstrániť všetky plasty z našich životov, ale hoc len keby si každý vzal vlastnú tašku na nákup, len keby toto jedno ľudia zrobili, tak by sa tento problém zlepšil 100 násobne.

   Ďakujem Bee, ja som ani neplánovala tento blog urobiť skúšobne, práve naopak, obávam sa o Lily of the valley, že padne lebo toto je práve to, o čom ma baví písať.:)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem ti krásne za tvoj čas, podporu aj komentár.♥

Instagram