social icons

search

Ďalšie články

Filmy, ktoré mi zmenili život.

Ahoj! Už ako názov hovorí, dnešný článok bude o filmoch. O filmoch, ktoré ma natoľko zasiahli, až mi zmenili život, a to doslova. Sú silné, edukatívne, meniace perspektívu, plné nádherných myšlienok, ľudí, plné slov či činov, z ktorých sa ti zatočí hlava, naskočia zimomriavky i vyjde slza. Sú to filmy, ktoré sú reálne, bez akýchkoľvek šťastných koncov, sci-fi tvorov, či otcov a matiek, ktorí zabijú 100 ľudí a zachránia svoje dieťa. Sú o skutočnom živote, svete, ktorý máme pred sebou a bojíme sa ho vidieť takto, v celej svojej kráse podobe, bez servítky. Ja sa naozaj chcem snažiť viesť tento blog bez toho, aby som ľudí kritizovala, zato čo robia, bez toho, aby som po nich kričala: "spamätajte sa," alebo im nasilu liala tieto veci do hlavy. Chcem len na ňom ukazovať, ako sa snažím žiť ja, aby to bolo férové voči ľuďom či prírode, a pritom dúfať, že tým inšpirujem iných. To je môj cieľ.

Ale dnes to poruším. Prosím ťa pekne, najviac ako len viem, viem, že nie každý ma na takéto veci žalúdok, viem, že je krajšie sa tomu vyhýbať a žiť vo svojej bublinke s ružovými okuliarmi na očiach, aj ja som to tak stále chcela. Bohužiaľ, alebo chvalabohu, som zistila, že takto sa žiť nedá, pretože naša planéta zomiera, a to len kvôli nám. Prosím, nebuď ignorant a nájdi si pár hodín času a pozri si tieto 4 filmy. Možno ti nedajú nič, možno ťa ovplyvnia na týždeň alebo mesiac, no verím, že sa nájdu aj taký, ktorí budú chcieť zmeniť svet, tak ako ja. Možno budeš jeden jediný, možno budete 10 alebo 50, len si pamätaj nikto, ale naozaj NIKTO, ti nemôže zobrať tvoje presvedčenie. Môžu sa ti ostatní smiať, krútiť hlavou alebo vtĺkať ti, že sám nič nezmôžeš, ale ja ti vravím, zmôžeš, a je to naozaj jednoduché, len musíš chcieť.


HUMAN alebo ako som si začala vážiť život
Human alebo v preklade Ľudskosť, mi pred necelým rokom pustil ocko. Tuším, že to bolo niekedy pred ústnou maturitou v máji, pričom som sa vtedy potrebovala učiť, ale on mi povedal: ,,Tu seď! Keď sa ti nebude páčiť, môžeš po 10 minútach odísť, ale tu seď a pozeraj, pretože je to krásne." A tak som si sadla... a pozerala, a bolo to naozaj krásne. Tento dokument je o ľuďoch. O tom, ako žijú, ako sa trápia, aké majú podmienky, čo všetko si prežili, zažili, a ako sa k nim druhý správali. Tento film mi dal jedno- ľudskosť. Uvedomila som si, ako sa veľmi dobre máme, aký máme prekrásny život, aký je jednoduchý, že máme všetko a ničoho sa nemusíme báť. Kvôli alebo vďaka nemu, som prestala blogovať asi na pol roka, pretože som si chcela užívať život, každú jednu chvíľu a vychutnávať si pocit šťastia bez toho, aby som to musela všetko dokumentovať na blog. Citát a rozhovor s Josém, bývalým najchudobnejším prezidentom na svete, som zdieľala snáď všade, je aj na úvodnej fotke tohto článku, no a odvtedy ho nosím v hlave vždy a všade, a hovorím si, že mi nič materialistické k životu netreba.


BEFORE THE FLOOD alebo prečo sa starám o životné prostredie 
Tento film som videla ako druhý. Ten ma ale zanechal nahnevanou. Hnevala som sa na tých klamárov, ktorí budú zarábať za ropu miliardy a tvrdiť, že globálne otepľovanie neexistuje, hnevala som sa na ľudí, ktorí vyrubujú lesy a nechávajú tak zvieratá bez domova, hnevala som sa, že nikto neverí tomu, že sa ľadovce roztápajú, oceány stúpajú a my možno každú chvíľu budeme pod vodou, teda nie konkrétne my na Slovensku, ale mnoho ostrovov áno, a možno aj prímorské štáty, hnevala som sa na to, že ľudia konzumujú palmový olej, ktorý neškodí len zemi, ale hlavne ich zdraviu, hnevala som sa, že niektoré štáty sa s tým snažia bojovať, no Amerika je totálne na hlavu a ignoruje to najviac, ako sa len dá, hnevala som sa, aké sú všetky rieky znečistené, a ako sa pritom všetci tvária, že je všetko v poriadku, keď nie je. Before the flood je dokument, ktorého ambasador je Leonardo Dicaprio, ktorý v ňom navštevoval rôzne kúty sveta a sústredil sa na to, aké tam majú problémy a spomenuli sa v ňom vlastne všetky enviromentálne ťažkosti, s ktorými naša planéta bojuje.


THE TRUE COST alebo prečo nenakupujem v obchodných reťazcoch 
Pri tomto filme, mi došla všetka trpezlivosť, všetok elán a radosť zo života. Odštartoval vlastne tento blog a celú propagandu eko, bio, raw, vegan, sustainable, fair trade a neviemešteakých vecí. Plakala som pri ňom tak veľmi, že som sa zastavila asi až o 3 dni neskôr. Bolo mi zle a cítila som vinu, ktorú som spôsobovala ľuďom, ktorí všetko to oblečenie, ktoré práve nosím, šili. Tí ľudia majú otrasný život, katastrofálne pracovné podmienky, nulový plat, a vlastne v tých továrňach pracujú od kedy sa narodia, až kým nezomrú. Sú z tých chemikálií, ktoré sa používajú na výrobu oblečenia chorí a nemajú žiadnu slobodu. Na túto tému bol tiež už asi 6 rokov dozadu vytvorený ešte jeden dokument s názvom Sweat shop, a ten ti odporúčam pozrieť takisto.


WHAT THE HEALTH alebo prečo jem zdravo
No a posledný, na opäť inú, no podstatnú tému, film s názvom what the health. Videla som ho pred týždňom, keď som držala ešte moju 21 dňovú diétu, bolo to asi 3 dni pred koncom a nevedela som sa dočkať, kedy mi už konečne skončí. Chcela som si dať moje obľúbené cestoviny so šunkou a syrovou omáčkou, pizzu a fajny čokoládový koláč. Bola som strašne hladná a mala toho už plné zuby, až kým som si v jeden krásny večer, nezapla tento film. Po jeho dopozeraní, som si povedala, že pri mojej diétovej strave ostávam a šunky, jogurtu, či slaniny sa už nedotknem. Hneď teraz ťa upozorňujem, že to nie je o tom, ako sa pri výrobe k tým zvieratám správajú, to už som videla veľa krát a nejako som aj tak v jedení živočíšnych jedál pokračovala. Je to o tom, čo v tých produktoch je, a že práve to spôsobuje cukrovku, infarkty, či rakoviny. Keď chcete naďalej nakupovať v H&Mku a ubližovať ľuďom, ktorých ani nikdy neuvidíte...okej, keď chcete produkovať plasty, ktoré sa rozkladajú v prírode stovky rokov a plávajú v oceánoch...okej, ale keď chcete žiť kvalitne, bez zdravotných problémov a čo najdlhšie, prosím, aspoň tento jeden film si pozrite a skúste prestať myslieť nato, že prepánakráľa, ja bez čokolády nevydržím ani deň, neviem si predstaviť jesť cestoviny bez syru alebo, že čo si dám na chlieb, ak nie salámu. Prosím, urobte to pre seba a svoje zdravie. Ja veľmi verím výroku, som, to čo jem, a po tomto filme dvojnásobne.

Komentáre

 1. ďakujem ti veľmi za tento článok, za to posolstvo ktoré tu šíriš a hlavne za to ako (aj mňa veľmi veľmi!!! ) inšpiruješ a že vďaka tebe si uvedomujem všetky tie veci o ktorých tu píšeš����a začínam meniť svoj postoj na svet a začínam otvárať oči!!! VĎAKA <333 Bára

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Konvalinka29 marca, 2018

   Och, tak to ja ti ďakujem! Teším sa veľmi♥

   Odstrániť
 2. Musím sa priznať že týmto témam sa veľmi vyhýbam práve preto ako si povedala, že si žijem v tomto svete s ružovými okuliarmi a asi sa správam aj dosť sebecko voči planéte, ľuďom ale aj sama sebe. Určite si aspoň jeden pozriem ajkeď už teraz sa toho bojím.
  Ďakujem že je tu zmysluplný blog od ktorého si môže každá blogerka/bloger brať príklad so mnou počnúc!
   xxAlexandra MS ALWAYS LATE

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Veľmi súhlasím s názorom, že človek je jednoducho ignorant a veci si uvedomí až potom, ako uvidí pravdu. Všetci žijeme s nasadenými ružovými okuliarmi a myslíme si, že všetko okolo nás je bezchybné. Zatvárame pred tým oči, robíme sa, že nepočujeme. Pritom je to všade okolo nás, v dokumentoch, v novinách, v televízii, všade .. ale nikto tomu buď neuverí alebo neviem ... je proste ignorant.
  Neviem síce či si videla dokument Earthlings, ale tiež je to vraj veľmi ťakžý oriešok a ľudia čo mi o tomto dokumente hovorili sa už nikdy nevedeli dotknúť živočíšnej potravy. Zobrazuje 3 faktory, prečo by sme sa všetci mali vzdať živočíšnych produktov a ja som ešte nenabrala odvahu zapnúť si ho, pretože som videla nejaké ukážky a viem čo sa tam ukazuje a bojím sa, že nemám na to žalúdok. Ale zas znovu.. nechcem pred tým utekať a zatvrárať oči. Určite si tieto dokumenty pozriem!

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem ti krásne za tvoj čas, podporu aj komentár.♥

Instagram