social icons

search

Ďalšie články

Bez odpadu │ Ako začať?

zdroj: www.zerowastepath.com

V prvom rade, by som ti chcela povedať o plastoch ešte jednú vec. Si na omyle, keď si myslíš, že našej planéte pomôžeš, ak ho budeš recyklovať. Môžeš recyklovať papier, sklo, kov, tie sa spracujú, ale plast nie. Podľa prieskumov je naozaj zrecyklovaných iba 1% všetkých plastov, ostatné končia v mori alebo na obrovských skládkach, kde sa ďalej rozkladajú stovky rokov. Sama poznám človeka, ktorý pracuje s recykláciou odpadu, a keď odvážajú všetok vytriedený odpad na skládku, tak im povedia, že ho majú aj tak zložiť spolu na jedno miesto. Recyklovanie je v dnešnej dobe obrovitánsky trend, no čo sa týka plastu, tak je to, ako sa hovorí: "veľa reči, žiadne skutky." Práve preto, by ho mali ľudia vo svojich životoch redukovať alebo najlepšie, zbaviť sa ho úplne. 

Nie je to jednoduchý proces, no podľa mňa skôr v uvedomovaní si. Je absolútne ľahké, kúpiť si látkovú tašku, nerezovú fľašu či termo hrnček, ale je náročnejšie si každý jeden deň nato spomenúť a nezabúdať, že keď idem do mesta a hoc nemám na pláne nič kupovať, tak si pre prípad tu tašku so sebou zbalím, aby som si v prípade núdze nekupovala plastovú, že keď nakupujem zeleninu a ovocie, tak ho vôbec netreba baliť do sáčkov zvlášť, alebo vlastne akýchkoľvek sáčkov, veď ono sa to potom umyje, alebo keď idem ráno na kávu a chcem si ju zobrať do práce/školy, tak si hodím termo hrnček do tašky a poprosím, aby mi kávu načapovali doň. 

Viem, je to trochu zvláštne, ale to len preto, že sme tak boli vychovaní spoločnosťou. Sama, keď som prvýkrát počula o prípade Lauren, ktorá za 4 roky vyprodukovala jedno sklíčko odpadu, tak som pozerala ako puk, že čo je to za šialený exemplár, a že či sa to dievča nudí a nemá nič iné, lepšie na práci. Teraz som však prišla nato, že toto je naša jediná práca na tejto planéte, zanechať ju rovnakú alebo ešte lepšiu, keď z nej raz odídeme. To je ako keď, prepáč, ale nenapadá mi lepší príklad, ideš na véce, niekde na návšteve. Vojdeš doň, pričom celé vonia a je krásne čisté, pretože ľudia, ktorí ťa hostia, chcú, aby si sa cítil príjemne, ako doma. A ty ideš na malú alebo veľkú potrebu, pričom keď z neho odchádzaš, chceš ho zanechať tak isto čisté a najmä rovnako voňavé, aby potom keď ide naň niekto po tebe, tak si o tebe nepomyslel nič zle. Na toto však všetci zabúdame a nemyslíme nato. Opúšťame túto planétu, s veľkým prepáčením, očuranú a okakanú. Je naozaj v hroznom, alarmujúcom stave, tak by sme sa mali naozaj začať snažiť. 

Čiže, ako začať? 
Ako som už spomenula, na začiatok stačia 3 jednoduché veci. Vlastná taška. Stála fľaša, ktorá je pevná, sklenená, nerezová, či plastová, no z toho najzdravšieho a najlepšieho plastu bez BPA. A po tretie, nosiť so sebou hrnček, ak si chceš dať take-away hocičo. Ak nemáš chuť sa v ničom inom obmedzovať, stačí spraviť tieto 3 kroky a bude omnoho, omnoho lepšie. Ak ale chceš našu planétu zem očisťovať a zbavovať od bremena zvaného plast, tak určite sleduj ďalej túto rubriku. Bude tu toho veeeľmi veľa!

Komentáre

  1. Za posledný mesiac som spravila celkom dosť zmien na zero waste veci a už dávno ma niečo tak veľmi nerobilo šťastnou ❤ Teším sa na ďalšie články do tejto rubriky!
    A STYLISH BEE // Facebook Page

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem ti krásne za tvoj čas, podporu aj komentár.♥

Instagram