social icons

search

Ďalšie články

Bez odpadu │ Menštruačný kalíšok

Tak toto je opäť jeden z tých článkov, ktoré odkladám a odkladám, pretože ho chcem napísať s kopou informácií, edukatívne a ešte k tomu, je to presne taká tá téma, o ktorej sa málo hovorí, tak mi je ťažko nejako začať.

Avšak, ak by som mala napísať prvé, čo mi napadne, tak by som napísala: KÚPTE SI HO, ZMENÍ VÁM ŽIVOT, alebo minimálne ten otrasný týždeň, keď vám príde návšteva.

Ja som svoju prvú menštruáciu dostala, keď som mala 10 rokov, čo je pomerne dosť skoro, no nebolo pre mňa nejako náročné "nabehnúť" do toho každomesačného cyklu. Nikdy som nemala nejaké extra bolesti, viac menej stále prišla načas a odjakživa som používala iba vložky. Možno je to pre niektoré z vás zvláštne, aspoň teda, ja som sa osobne stretla s prevahou žien, ktoré používajú počas menštruácie iba tampóny, no akosi som tak bola naučená. Mamka totižto nikdy nepovažovala tampóny za zdravé, keďže nie všetky sú vyrobené zo 100% bavlny a práve pri ich nesprávnom hygienickom používaní, môže dostať telo toxický šok. A tak som teda celé tie roky používala iba vložky, a tampóny považovala len ako dovolenkovú, kúpaciu sa záchranu.

Ku menštruačnému kalíšku som sa prirodzene dostala na mojej ceste zbavovania sa všetkého zbytočného odpadu. Totižto priemerne spotrebuje jedna žena za život 10 000 tampónov a vložiek, čo je podľa mňa obrovské množstvo. No vám by som to nikdy neodporučila z dôvodu, že je to ekologické, povedala by som vám, že je to prosto omnoho, ale omnoho lepšie, než vložka či tampón. Prečo?
zdroj fotky: nataliejohanna.com

 1. Je univerzálny, pretože nahradí všetko, čo počas menštruácie potrebujete- či už nočnú, malú vložku, tampón, hubku alebo čokoľvek iné. 
 2. Vydrží vám celé roky, presnejšie 10, ak sa oň budete správne starať. 
 3. Nevytvára ŽIADNY odpad. Pretože ho používate stále dookola, a tak nemusíte nič vyhadzovať.
 4. Je to "investícia," ktorá sa vám vráti. Dajme tomu, že počas jednej menštruácie použijete jeden balík vložiek/tampónov v cene okolo 3€. Za rok je to teda 36€- už za ten sa vám vrátila, dokonca ste ušetrili 16€, keďže bežne stojí menštruačný kalíšok okolo 20€. Od kedy mám ja menštruáciu, som teda minula 360€ za vložky, pričom to za celý život môže byť až 1620€!!!
 5. Je pohodlný. Vôbec, ale vôbec nemáte pocit, že vo vás je niečo cudzie a nepríjemné. Naopak, po rokoch používania vložiek, konečne nemám nič ošúchané, nemám pocit, že mám medzi nohami plienku, necítim sa mokro a počurane. 
 6. Je to čistejšie. Keď mám zachádzať do detailov, tak toto bola pre mňa neskutočná zmena. S vložkou menštruácia nie je veľmi čistá, práve naopak. Menštruačný kalíšok zasa funguje na princípe, že keď si ho zavediete dnu, tak sa krv hromadí doň, tým pádom, po jeho vybratí ste z vonku čisté. (Odpusťte, ak je to príliš :D)
 7. Je hygienicky. Toto je asi dosť dôležitý bod, pretože, keď som o kúpe rozmýšľala po prvý krát a rozprávala o tom mamke, nebola z toho vôbec nadšená najmä kvôli tomu, že je to niečo umelé, a práve preto by sme si to nemali dávať do tela. Menštruačný kalíšok je však vyrábaný z lekárskeho silikónu, ktorý sa bežne používa v sterilnom prostredí v nemocnici vrámci liečby, operácií a podobne. Akurát sa oňho treba aj starať, pretože hygienickým potom neostane. Čiže po každom použití a vyprázdnení ho treba umyť s umytými rukami!! a až potom zaviesť naspäť. No a po každom ukončenom cykle, je potrebné ho vyvariť vo vriacej vode aspoň na 3 minúty. 
 8. No a pre mňa najväčšie plus, je fakt, že sa s tým dá kúpať. Toto som neznášala na každej jednej dovolenke, že som bola obmedzená tampónmi. Zakaždým, keď som sa okúpala som musela ísť na apartmán vymeniť si ho za nový a tak stále dookola, čo mi iba liezlo na nervy, až sa mi prestalo chcieť kúpať. S kalíškom môžete chodiť do vody hore dole, koľko sa vám zachce a nemusíte ho meniť ani vylievať, keďže jeho kapacita trvá +-12 hodín, podľa intenzity menštruácie. 

Toto boli asi také hlavné body prečo je to fakt lepšie a teraz vám napíšem niečo o samotnom kalíšku. Čiže, menštruačný kalíšok si môžete vybrať spomedzi dvoch veľkosti, prvá je menšia pre ženy, ktoré ešte neporodili a druhá väčšia, pre ženy, ktoré za sebou už pôrod majú. Na výber máte tiež z mnohých značiek, ja osobne mám Lunacup. Kalíšok sa zavádza a vyberá z tela takto nejako. Určite sa toho nebojte, vôbec to nie je nepríjemné ani bolestivé, chce to samozrejme trochu praxe, ako ho tam správne dať, aby nepretekal, no po niekoľkých mesiacoch to dáte aj po slepiačky. No a ten najdôležitejší bod, jeho čistenie. Doma s tým samozrejme nemám problém, avšak na verejných miestach je to nepríjemnejšie. Najlepšia voľba je toaleta pre invalidov, tam môžete jeho obsah rovno vyliať do umývadla, ktoré je hneď vedľa toalety, ak však takú možnosť nemáte, ja som to riešila takým spôsobom, že som to vyliala normálne do záchodu a poutierala toaletným papierom či antibakteriálnymi utierkami. 

Ja používam menštruačný kalíšok už 4 mesiace a jednoznačne má odo mňa viac plusiek, ako mínusiek, presnejšie 8:1. UPDATE: mám s tým problém očividne len ja (viď. komentáre), kalíšok údajne naopak zmierňuje kŕče. To jedno mínus je, že kto má naozaj bolestivé kŕče počas menštruácie, kalíšok to zdvojnásobuje. Na jednej strane vôbec nemám bolesti, ako som mala pred tým, také to  zvláštne sťahovanie či pulzovanie, ale brucho ma bolí o čosi viac. Možno je to len mnou, pretože na rôznych fórach som sa nedočítala, že by mal niekto s takýmto niečim problém, neviem, treba si takéto veci odskúšať lebo každý má iný organizmus, každému vyhovuje niečo iné, no za mňa, odporúčam všetkými 10timi, je to life changer! 

- S láskou Vaša Konvalinka 

Komentáre

 1. Čítala som o tom už veľa, no vždy som sa toho bála, ani neviem prečo, asi preto, že som tiež ten vložkový tip, ktorý tampóny veľmi nemusí. Teraz som na dovolenke, mám svoje dni a tiež sa mi veľmi nechce kúpať. Posnažím sa však a nabudúce vyskúšam aj ten kalíšok, ďakujem za tento článok.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. O kalíšku som sa prvýkrát dozvedela už dávno, možno už to budú aj dva roky, no vtedy som nad ním absolútne nepremýšľala, pretože sa mi to zdalo byť... čudné :D Jednoducho som si nevedela predstaviť nosiť v sebe malý silikónový pohárik, ktorý by som potom musela chytiť a vyliať. No keď som sa viac začala venovať zero waste, tak som si povedala, že tomu skúsim dať aspoň šancu - veď aj keby som to vyslovene neznášala, cca 20 eur nie je tak neskutočne veľa.
  Jeden večer som sa pustila do obrovského research-u a začala si zisťovať všetko nielen o kalíškoch, ale hlavne o ich spôsobe zavádzania a čo všetko človek môže robiť - a bola som veľmi prekvapená, ako boli ľudia s kalíškami spokojní. Keď som sa už odhodlávala na to, že si kalíšok objednám, v DMku som objavila Lunette cup (ktorej kúpu som aj zvažovala, zdala sa mi najsympatickejšia a obrovským plusom je to, že je vegánska a nebola testovaná na zvieratách) a už som veľmi neváhala :D
  A zamilovala som si ho. Aj ja som vždy používala iba vložky, tampóny sa mi vždy zdali byť nepohodlné (a keď sa teraz dívam spätne, vložky tiež neboli nejaké super úžasné), a hoci ma predstava zavádzania kalíška prvýkrát desila, ani si nevieš predstaviť moje nadšenie, keď som zistila, aké je to jednoduché :D Určite sa neplánujem ku vložkám vrátiť :D
  BEE A CHANGE // Facebook Page

  PS: Našťastie som kalíšok ešte nikdy nemusela vyprázdňovať niekde vonku, no nenapadlo by mi skúsiť toalety pre invalidov - jasné, že to nie je úplne ideálna voľba, ale aspoň ma už nemusí desiť tá predstava :D
  PS2: Hoci som (vďakabohu) nikdy nemala kŕče, brucho ma pri nosení kalíška nebolí, úplne zabúdam na to, že ho vôbec mám - tak ak máš pocit, že ťa kalíšok tlačí, môžeš skúsiť vyskúšať nejaký mäkší silikón; neviem, či je to bolesť, ktorá sa dá vydržať a nie je to také hrozné, ale ak ti to prekáža, osobne by som určite vyskúšala výmenu kalíška. Mne sa na prvýkrát podarilo nájsť kalíšok, ktorý mi vo všetkom plne vyhovuje a ako som už hovorila, tak ho absolútne necítim a počas dňa naň vôbec nemyslím :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne, aj ja som mala rovnaké pocity pred jeho kúpou, zavádzať, chytať, vylievať to, no prosto zimomriavky, a tiež som bola rovnako šťastná a nadšená, keď som ho vyskúšala po prvýkrát, je to ozaj super vecička.:)

   Skúsim nad výmenou porozmýšľať, ale nemyslím si osobne, že je to v tom.:)

   Odstrániť
 3. áno áno áno!
  tiež som od začiatku používala len vložky, no na začiatku tohto roka som začala uvažovať o kúpe kalíška. jedným z dôvodov boli mesiac čo mesiac sa zhoršujúce kŕče, a aj kvôli nepohodlnosti a pocitu obmedzenia počas jedného týždňa v mesiaci. hoci prejsť z vložiek na kalíšok nebolo zo začiatku ľahké, už sa nechcem vrátiť späť a neľutujem to. každá žena si musí nájsť spôsob ako ho zavádzať a používať. a ohľadom kŕčov - práve naopak, ja som čítala, že zmierňujú kŕče (kvôli vytvorenému podtlaku) a u mňa môžem povedať, že to tak aj bolo. je pravda, že nevymizli úplne, ale sú PODSTATNE znesiteľnejšie.
  kalíšok odporúčam každej žene, ktorá má tú možnosť ho používať. Podľa mňa je nesprávne (a tak trochu aj vtláčané od spoločnosti), keď ženy majú trpieť počas svojej menštruácie, nenávidieť svoje vnútornosti a mať negatívny pohľad na túto tému. je to naše telo, a je schopné úžasných vecí. (používaním kalíška aj trochu viac spoznáme svoje telo, čo je úplne super vec keďže s ním žijeme od narodenia až po koniec nášho života. :D)
  už mám za sebou aj dovolenku pri mori s kalíškom, a neviem si predstaviť čo by som (ne)robila ak by som ho nemala!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Máš veľmi inšpiratívny blog, som rada, že som ho našla :)

  SYDNEY SLEEK | fashion, beauty and lifestyle

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Veľmi dlho som už premýšľala o tom, že si zadovážim takýto kališok, ale nebola som ešte na 100% rozhodnutá. Po tomto článku už asi naozaj som a hneď zajtra sa idem pozrieť čí ho náhodou nenájdem aj v drogerii u nás. To by bola skutočná výhra. :D

  monicasworldofflowers

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som rada, určite vyskúšaj, myslím si, že nikto neoľutuje.:)

   Odstrániť
 6. V ten istý deň, ako si ty publikovala tento článok, som robila objednávku z jedného môjho obľúbeného eshopu s prírodnou kozmetikou a v košíku mala aj menštruačný kalíšok. Nezávisle od tvojho článku som si ho objednala (vtedy mi ešte neprišlo upozornenie z bloglovinu). A potom si šla prečítať tvoj článok a začala sa naň naozaj tešiť. :) Dúfam, že mi bude vyhovovať rovnako ako tebe, páči sa mi nielen to, ako je ekologický, ale aj to, ako je praktický a ekonomický.. :)

  Veta, ktorá mi zmenila život / Facebooková stránka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Haha, osud. Verím, že budeš rovnako spokojná a nadšená, ako ja. :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem ti krásne za tvoj čas, podporu aj komentár.♥

Instagram