social icons

search

Ďalšie články

Bez odpadu │ Odličovanie


Keď je reč o bezodpadovom živote a človek sa opýta otázku, že kde sa toho odpadu vlastne vytvorí najviac, tak je jednoznačná odpoveď kuchyňa a kúpelňa. Nič viac, nič menej. S kuchyňou je to trošku náročnejšie, keďže sa najmä týka jedla, ktoré nás živý, ktoré nám chutí, a na ktoré je omnoho ťažšie nájsť nejaké alternatívy. V kúpeľní je to však úplne, ale úplne jednoduché, nestojí to veľa peňazí, ani času, len možno trošku chcenia. Chcenia urobiť tento svet lepším. Mám naplánovaných mnoho článkov, o tom, ako sa dá kozmetika zminimalizovať, čo všetko sa dá nahradiť za viac sustainable produkty alebo, ako je celkovo možné ten odpad v kúpeľní obmedziť. Potom možno raz prejdem aj na tú kuchyňu, no zatiaľ radšej takto krôčik po krôčiku.:) Dnes to bude teda o odličovaní.

Na začiatok treba povedať, že odličovanie je naozaj veľmi, veľmi dôležité. Ja mám od mala zapamätané, že prosto pred spaním sa treba odlíčiť, vyčistiť si tvár, nech môže voľne dýchať a hojiť sa, no čoraz viac počúvam, že mnoho ľudí to tak nemá. Ja sama mám občas problém sa večer spred televízora prebrať, prejsť do postele, a nie to ešte zájsť do kúpelne, poriadne si umyť tvár, plus ešte zuby, áno vie to byť otrava, ale zároveň si neviem predstaviť spať s make-upom na tvári. Cítila by som sa príliš špinavo. A nie len to. Pleť práve nadobúda regeneračnú schopnosť, keď spíme a pokiaľ ju nevyčistíme, póry sa upchávajú ešte viac, vrásky či vyrážky sa tvoria rýchlejšie, tiež rôzne zápaly a iné nepriaznivé reakcie. Treba však poznamenať, že všetkého veľa škodí, preto nie je dobre umývať si tvár nadmerne. Naša koža totižto vytvára na svojom povrchu obranné látky voči baktériám a zmývať ich zakaždým s nejakou chémiu nie je žiadna výhra. Ja sa odličujem s čisto prírodnými produktami a ešte k tomu nevytváram odpad! Ako? Takto:

OLEJE: Oleje sú na odličovanie úplne super. Sú jemné, šetrné k pokožke, neštípu, pleť hydratujú, dodajú jej opäť zdravý vzhľad a pri ich aplikácií jej môžete poskytnúť príjemnú masáž po dlhom dni (keď som videla raz taký tip, že by sme si mali masírovať tvár, tak mi to prišlo ako too much, totálny luxus a plýtvanie času, ale ono to má ozaj niečo do seba). Mnoho ľudí s mastnou pleťou sa zľakne, že dávať si olej už na olejovú pleť je totálna samovražda, ale toto video alebo tento článok sú dôkazom toho, že pleť vám z toho určite nezmastnie ešte viac. Práve naopak, keď je olej naozaj kvalitný a prírodný, tak má jedine priaznivé účinky a dokáže človeka zbaviť všetkých nedokonalostí na pleti. Ja momentálne používam kokosový a avokádový olej, no v budúcnosti by som rada túto moju skromnú zbierku obohatila o viac olejov, keďže majú ozaj len a len pozitívny vplyv pre našu kožu.

• MYDLÁ: Bez mydla v bezodpadovom živote ani ránu. A to doslova. Mydlo je ten najuniverzálnejší produkt, ktorý sa dá použiť na umytie rúk, tela, tváre aj vlasov, a pritom nevytvára žiadny odpad a nevypúšťa do vody žiadne chemické látky. Na odličovaní s mydlom je najlepšie to, že naozaj vyčistí pleť hĺbkovo. Raz som si totižto kúpila od mojej kozmetičky také odličovacie tonikum, ktoré bolo neskutočne silné, ako alkohol, pričom keď som sa odlíčila s nejakou klasickou micelárkou a potom použila to tonikum, tak mi na tampóniku ostala ďalšia "špina," ktorú tá micelárka nezvládla vyčistiť. Od kedy ale používam mydlo, tak tonikum nepotrebujem, pretože zoberie všetko, čo mu príde do cesty. Niektorí vravia, že umývanie pleti s mydlom ju vysušuje, no to asi záleží od mydla. Ja používam toto olejové mydlo od Havlíka, s tým, že si na noc dávam stále nejaký krém alebo gél a odvtedy so suchou pleťou vôbec nemávam problém. 

• GLOV: Toto je zázrak všetkých zázrakov. Rukavicu Glov som dostala na Vianoce od mojej sestry a až za posledný mesiac som pochopila, aká super vec to je. Táto rukavica je na princípe make-upového magnetu. Stačí ak ju jemne namočíte pod vodu a môžete sa odličovať. Ono to v podstate funguje tak, akoby ste sa odličovali s uterákom, akurát že uterák by ten make-up nevstrebal a asi by ho dosť po tvári rozmazal. Touto rukavicou však prejdete po tvári a všetko je preč. Naozaj ako s magnetom. Znie to asi nereálne, ale ono to fakt tak funguje. Okrem toho vám nič iné netreba. Žiadne produkty, žiadnu chémiu, iba mini rukavicu a vodu. Pomáha k tomu, aby si pokožka uchovala svoju prirodzenú hydrolipidovú bariéru a pleť  tak ostala chránená pred stratou hydratácie a zvýšenou citlivosťou. Jej účinok by mal vraj vyprchať po nejakých 3 mesiacoch, teda po takomto čase je dobré ju vymeniť, no ja už ju mám pol roka, po každom odlíčení ju prepláchnem, niekedy aj s mydlom preperiem, no a stále ostáva čistá a funguje. Stojí síce 19,90€, ale vydrží dlhšie než nejaká bežná odličovacia voda, je šetrná k pleti, vyrovnáva ph a ešte k tomu opäť, nevytvára žiadny odpad! A inak tento spôsob je určite najlepší na odlíčovanie očí, pretože v prípade oleja vám zrak ostane jemne zahmlený, v prípade zlého výberu mydla, oči štípu, no s týmto je to úplne bezproblémové, nič sa nerozmazáva, neštípe a oči nie sú červené.

Bezodpadové pomôcky na odlíčovanie: Okrem týchto produktov sa pri bezodpadovom odličovaní môžu používať bavlnené tampóniky namiesto jednorázových vatových, konjaková hubka alebo morské hubky. Čo sa týka týchto, tak mám skúsenosť s bavlnenými tampónikmi, ktoré sa však bezodpadovo dajú použiť iba pri odličovaní s mydlom, pretože pri odličovaní s micelárkou sa vytvára plastový odpad a ešte k tomu, tým že je z látky, tak tú tekutinu pohltí a tým pádom, to nemá veľmi význam. A konjakovú hubku som používala asi pred rokom, ale nejako som nebádala žiadne super výhody alebo zlepšenia.

Máte nejaké tipy na bezodpadové odličovanie aj vy? Určite sa podeľte! :)

Komentáre

Instagram