social icons

search

Ďalšie články

Bez odpadu │ Retap


Udalosti dnešného dňa, a to, videá z Dominikánskej Republiky, na ktorých je zachytený oceán plný plastu, ma inšpiroval a nakopol zároveň, k tomu, aby som naozaj venovala všetok svoj čas k šíreniu, čo najviac informácií, o tom, čo spôsobujeme našej Zemi, a ako tomu môžeme predísť, tuto na blogu aj sociálnych sieťach. Je podľa mňa neskutočne dôležité, o tom hovoriť nahlas, a čo najviac, pretože opakovanie je matka múdrosti, a len takýmto spôsobom si to asi ľudia vryjú do pamäti. Tak, ako nám bolo vtĺkané do hlavy celý život, že je normálne nakupovať do igelitových tašiek, piť vodu z plastových fliaš, pýtať slamky pre naše ratolesti, chodiť deň, čo deň vyhadzovať plné vrece odpadkov do smetí, tak vám teraz ja budem hovoriť každý jeden deň, že to normálne nie je.

Tak najprv sa pusťme na štatistiky lebo tie sú práve oči otvárajúce. Prosím pekne, ročne je vyrobených približne 500 miliard plastových fliaš, pričom za minútu sa do koša vyhodí 2,5 milióna fliaš LEN v USA. Pred 10 rokmi sa vyrobilo ročne 300 miliard plastových fliaš, a do roku 2021 ich má byť 600 miliárd. Aby sme tomu zabránili, stačí si kúpiť jednu jedinú trvácnu fľašu, najlepšie sklenenú, pretože tá je pre naše telo najzdravšia. Hovorila som o tom v tomto videu, aj na instagrame, ale opäť radšej sa budem opakovať, ako by mal byť niekto, kto to nezaregistruje. Čiže, ak je voda v plastovej fľaši, a tá fľaša je na slnku, slnko vypúšťa UV žiarenie, ktoré pôsobí na plast, a ten potom vypúšťa plastové čiastočky do vody, ktoré my vypijeme, čo je samozrejme zle pre naše telo, aj zdravie. Rovnako, ako je nebezpečné vyhadzovať plasty do morí a oceánov, kde tie čiastočky zjedia ryby, ktoré potom lovíme a jeme my. 

A teraz trochu matematiky. Keď si človek kúpi fľašu každý deň, keď ide do práce alebo do školy, dajme tomu 5-krát do týždňa, pričom tá voda stojí nejakých 0,60€, tak týždenne minieme za vodu 3€. Takáto sklenená, 800 ml fľaša od značky Retap, stojí 15€, čo znamená, že sa vám vaša "investícia" vráti do 5 týždňov. Ak sa bojíte, že sklo je príliš krehké, a že vám tá fľaša dlho nevydrží, tak mám pre vás super správu! Táto je s doživotnou zárukou, pretože jej výrobcovia tvrdia, že je nerozbitná lebo je vyrobená z tvrdeného skla. Ak však takáto situácia nastane, stačí im poslať fotku, že sa vám fľaša rozbila a oni vám pošlú novú. A ešte k tomu sú miestne, pretože sú vyrábané v Čechách. :) 

Takýmto spôsobom robíte naozaj službu pre prírodu, aj pre vaše zdravie. 

P.s.: Prosím vás nepoužívajte plastovú fľašu viac dní po sebe, prinajhoršom celé mesiace. Plastová fľaša je určená na jedno použitie a každým dňom sa stáva nebezpečnejšia pre naše zdravie!!!!!Komentáre

 1. Tie čísla sú až strašidelné a ak si ľudia ani pri tomto neotvoria oči, tak potom je to skutočne smutné. :(


  monicasworldofflowers

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Kedysi som mávala plastové fľaše, ktoré boli z takého tvrdšieho plastu a boli aj na viacnásobné používanie, no keď som sa rozhodovala, či si kúpim sklenenú fľašu alebo nerezovú, rozhodla som sa pre nerezovú - a som s ňou veľmi spokojná! Používam ju síce hlavne len v škole alebo keď cestujem vlakom, pretože inak u mňa na sto percent vyhráva pitie z normálneho pohára, som veľmi rada, že som sa rozhodla do nej investovať! Ale vtedy som absolútne netušila o značke retap, čo je škoda, pretože hlavný dôvod, prečo som si nechcela kúpiť sklenenú fľašu, bol ten, že som sa veľmi bála, že sa mi hneď prvý deň rozbije, no ak je táto nerozbitná, tak je to jednoducho úžasné - určite v blízkej dobe zvážim aj kúpu takejto fľaše (teda ak zistím, že ju potrebujem :D) ❤
  BEE A CHANGE // Facebook Page

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja som predtým používala fľašu z tvrdého plastu a tiež som sa rozhodovala medzi sklenenou a nerezovou.:D Pre sklenenú som sa rozhodla iba vďaka mojej spolužiačke, ktorá Retap vlastní už asi rok a ona mi práve bola dôkazom, že je to sklo naozaj trvácne. :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem ti krásne za tvoj čas, podporu aj komentár.♥

Instagram