social icons

search

Ďalšie články

Jem │ Mandľové mlieko

Všetko sa to začalo mojou marcovou výzvou. 21 dní som nemohla prijímať laktózu, no piť smoothiečka zo zeleniny 2-krát do dňa, ani náhodou! Klasické mlieko sa však dalo nahradiť nejakým rastlinným, nesladeným, no a jediné nesladené, ktoré som našla bolo mandľové. Tak teda, voľba padla naň, keďže mi aj tak z rastlinných chutilo najviac, a vlastne, ešte dlho po skončení som pila už iba to. Potom som však v jeden krásny deň navštívila Alchemilku, zakecala sa s Nicole, ktorá tam pracuje a bavili sme sa o vegánste, bezodpadovom živote, s tým, že som sa posťažovala, že mi vadí, že spotrebúvame veľa tetrapakov kvôli mlieku. A ona nato, tak si vyrob doma vlastné! Tak som si ho vyrobila a musím povedať, že tá jeho chuť je absolútne neporovnateľná s tým kúpnym. Vrelo vám ho odporúčam, keďže je 100% prírodné, bez akýchkoľvek konzervantov, prídavkov a týraní zvieratiek. A navyše, ho máte urobené v priebehu 5tich minút! 

Potrebujeme: 
 • nelúpané mandle
 • vodu
 • ďatle/cukor podľa potreby 
 • mixér
 • nejaký kus látky alebo originál vrecúško na výrobu mandľového mlieka

Postup: 
 1. Prvý krok je len taký bonusový, ale nesmie chýbať. Zoberiete si vlastné vrecúško do bezobalového obchodu, napríklad u nás v Prešove môžete ísť do Ako Repa, v Bratislave do Udobrožrúta, a navážiť si mandle doň. 
 2. Ako druhý krok namočíme mandle na noc do vody, nech nám poriadne nabopnajú, a aby sme mlieko mohli na druhý deň ráno spraviť. 
 3. Čo sa týka množstva, tak záleží od toho, koľko toho mlieka chcete vyrobiť. Keď chcete mlieko na jedno použitie, napríklad práve na smoothie, tak potrebujete nejakých 400-500ml vody (ja si robím väčšinou 0,5l) a keď chcete celú fľašu, tak treba taký 1l vody, pričom sa to dáva s mandľami v pomere 2:1. Čiže dajme tomu, že robíme fľašu. Zoberieme si odmerku a v nej si odmeriame ten 1l vody, ktorý vlejeme do mixéra, a potom v tej istej nádobe dáme presnú polovicu mandlí, čiže budú siahať po 500ml. Tie pridáme do mixera tiež. 
 4. Vodu s mandľami poriadne rozmixujeme a ochutnáme, či nám to chutí. Ak nie, pridáme také 2-3 ďatle alebo 1 a pol lyžičky prírodného cukru (stévia, brezový cukor, kokosový cukor...) a rozmiešame ešte raz. 
 5. Keď je zmes hotová, zoberieme si nejakú širšiu nádobu spolu s látkou alebo vrecúškom, ktoré slúžia ako sitko na zachytenie nerozmixovaných mandlí. Postupne ju prelievame do nášho "sitka," s tým, že do nádoby už preteká scedené mlieko. Časť mlieka pretečie hneď, no veľká časť ostane v "sitku," preto ho treba poriadne postláčať a vyžmýkať, nech nám neunikne ani jedna kvapka. 
 6. A teraz už mlieko stačí iba preliať do fľaše a je hotovo! 


Pre lepšiu vizualizáciu pridávam ešte foto postup aj video.:) Dobrú chuť.♥
Komentáre

 1. Rastlinné mlieka sú u mňa must-have, akurát bohužiaľ nemám doma taký mixér, ktorý by to zvládol. Tak možno neskôr, keď budem mať lepšiu techniku. Mandľové je naj aj u mňa :)

  netrhajte (k)vety / moje prvé yt video

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Konvalinka14 júla, 2018

   No ja bez toho mixéra ani na krok, dokonca som ho so sebou ťahala v kufri na dovolenku!:D Odporúčam si kúpiť nejaký, je to life changer♥

   Odstrániť
 2. Ja sa na toto už dlhšie chystám, ale stále som sa k tomu neodhodlala. Čo robíš potom s tým zvyškom mandlí? Dáš ich do koláča, len tak zješ s kašou alebo niečo? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Konvalinka14 júla, 2018

   Je to výborné, nemáš na tom čo pokaziť a ešte k tomu je to strašne rýchle, vôbec sa nemáš načo odhodlávať!:) No toto je problém, ktorý už dlhšie riešime, keď som robila mlieko prvýkrát, tak som ich hodila do koša, čo mi trhalo srdce...Potom som ich skúšala dať do banánového chleba, čo nebolo vyslovene zle, ale zároveň som cítila, akoby som jedla surový prášok v tom chlebe a samé ich nejeme lebo tým, že sa úplne vyžmýkajú do mlieka, tak oni potom vôbec, ale vôbec nemajú žiadnu chuť. Jedna holka mi písala, že ich ide skúsiť dať zapiecť lebo, že jej je tiež ľúto ich vyhadzovať, tak neviem, budeme sa ďalej snažiť niečo nájsť :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem ti krásne za tvoj čas, podporu aj komentár.♥

Instagram