social icons

search

Ďalšie články

Júnová výzva │ Ako to dopadlo?

Júnová výzva nedopadla celkom podľa mojich predstáv. Sú obdobia, keď mi ide jedna kniha za druhou, všetko dávam na bok a neviem sa od nich odlepiť, no takéto obdobie som nemala už veeľmi dlhú dobu. Neviem či to závisí od toho, či mám práve v ruke fakt dobrú alebo slabšiu knihu, či od nejakého celkového psychického rozpoloženia, počasia alebo dostupného voľného času. Tak či onak, snažila som sa, prečítala a zároveň som dočítala 5 kníh počas tohto mesiaca, a či je to dosť alebo málo je už iba relatívne. 

PRÍBEHY NA DOBRÚ NOC PRE REBELKY
Táto kniha je pre mňa obrovskou srdcovkou. Dostala som ju od mojich kamarátov na moje 20 narodeniny, a veru krajší darček som dostať nemohla. Je to taká tá kniha, ktorú si chcete s hrdosťou vystaviť na poličku a mať ju tam až do smrti. Príbehy na dobrú noc pre rebelky je ilustrovaná kniha (každá ilustrácia je od inej ženy z každého kúta sveta), v ktorej sa nachádza 100 príbehov o 100 významných ženách. Od političiek, športovkýň, bojovníčiek za mier či práva, panovníčok, vedkýň, až po umelkyne, spisovateľky a iné významné osobnosti. Je to písané úplne jednoducho, keďže je to určené pre všetky vekové kategórie, čo sa mi na tom asi najviac páči a už sa teším, ako z nej raz budem čítať mojim deťom. Okrem toho ma veľmi bavilo hľadať si dané ženy potom aj na internete, pretože mnoho z nich som vôbec nepoznala. Niektoré už zomreli, no mnoho z nich je súčasných a vidieť ich takto v reále na sociálnych sieťach, čo robia, a ako žijú je pre mňa veľmi fascinujúce. Odporúčam všetkými desiatimi!

GIRL BOSS
Pred rokom som pozerala seriál Girl boss, ktorý bol inšpirovaný touto knihou, ktorá je vlastne autobiografia Sophie Amoruso (ona založila a momentálne je CEO e-shopu Nasty Gal, čo je multimiliónová spoločnosť), pričom to bol asi jeden z najlepších seriálov, aký som kedy videla. Okrem toho, táto kniha kolovala po celom internete, všetky blogerky, youtuberky a dokonca aj neinfluenceri ju zdieľali, fotili, a tak som bola sama zvedavá, či bude rovnako dobrá, ako seriál. Nebola. Bola zároveň úplne iná. Myslela som si, že to bude príbeh o nej, no ono to skôr bola príručka, ako si založiť vlastný biznis, ako sa dobre zamestnať, ako vytrvať a pomedzi to boli spísané jej skúsenosti. Ono bolo tam pár motivačných viet, nejaká tá #girlpwr a rady, ktoré sa možno niekedy v živote zídu, ale úprimne si myslím, že na ne zabudneš v priebehu pár sekúnd a pokiaľ sa nechystáš podnikať, tak ani neviem načo je tá kniha dobrá. Možno keby som ju čítala pred tým, než som videla seriál, tak by ma bavila, no ja som mala iné očakávania a latku nastavenú vysoko, čiže bolo to skôr sklamanie. 

ČISTÁ DUŠA
Čistú dušu sledujem na instagrame už nejaký ten čas a neskutočne ma bavia jej hry s písmenkami aj slovíčkami. Je to podľa mňa nesmierne kreatívny a ťažký proces vytvoriť niečo také, a tak sa vždy pozastavím pri každom jej novom poste a študujem danú frázičku, až sa vždy pousmejem alebo len krútim hlavou, ako ju také niečo vie napadnúť. Preto, keď sa mi dostala aj jej knižka do ruky, tešila som sa, čo v nej všetko nájdem. Avšak neviem prečo, ale v tej tlačenej forme ma to nechytilo tak, ako keď sa mi to zjaví na obrazovke telefónu. Mám na zopár stránkach pozohýnané rohy (to robím stále, keď sa mi niečo v knihe páči), ale nedotklo sa ma to tak, ako by som bola čakala. 

WE SHOULD ALL BE FEMINISTS
Od tejto knižky som nevedela, čo mám čakať, pretože ja mám akosi vo zvyku si kupovať knihy vďaka odporučeniam od ostatných, bez toho, aby som si prečítala jej obsah. A síce v tomto prípade hovorí za všetko, no i tak ma zopár veci prekvapilo, až by som povedala, že zaskočilo. We should all be feminists je totižto písaná ženou, ktorá sa narodila a dlhý čas žila v Afrike, a úprimne, my si ani zďaleka nevieme predstaviť, čo znamená byť ženou v niektorých krajinách a kultúrach, preto ma až občas zabolelo srdce, keď som to takto čítala čierne na bielom. Naozaj by sme mali byť všetci feministami, čo je v tejto knihe krásne vysvetlené, že prečo vlastne. 

KOSMONAUT Z ČECH 
Knihu kosmonaut z čech, som si taktiež kúpila vďaka instagramu presne pred rokom, začala som ju čítať na dovolenke a zapôsobila na mňa tak ťažko, že sa mi ju nechcelo čítať ďalej, pričom som sa ku nej dostala späť, až vďaka tejto júnovej výzve. Opäť bolo mierne náročné, dostať sa cez prvých pár desiatok strán, no odvtedy som sa od nej neodlepila. Je to doslova príbeh o kozmonautovi z Čiech, ktorý odletel na misiu do vesmíru, no prelína sa aj s jeho minulosťou, ktorá siaha do doby revolúcie. A síce je to vymyslený príbeh, tak mám pri jeho čítaní pocit, že sa to naozaj stalo, keďže rok 1989 vyzeral presne tak, ako je napísaný v tejto knihe. Sú v nej ťaživé myšlienky a slová, až by som bola povedala, že niektoré sú drastické, no napriek tomu sa číta veľmi dobre a po každej kapitole musím ísť na ďalšiu, pretože som zvedavá, ako to bude pokračovať ďalej. Túto knihu som však ešte nedočítala, som zatiaľ niekde za polovicou, no už teraz som neskutočne zvedavá, ako bude pokračovať, a ako skončí. Určite dám vedieť, no zatiaľ je to určite 5/5. 

Komentáre

 1. Ja mám niekedy obdobia, keď niekoľko mesiacov nič nečítam. To bola takmer celá prvá polovica 2018 a teraz čítam jednu knihu za druhou a neskutočne ma to baví. Takže väčšinou nič medzi tým nie je. Buď som do kníh ponorená alebo sa ich ani nedotknem. Girlboss som si chcela prečítať dlhšie a potom si pustiť aj seriál, ale ako vidím, tak si nakoniec pustím asi len seriál :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Konvalinka14 júla, 2018

   Presne, tak to mám aj ja!:) No, áno, odporúčam určite viac seriál♥

   Odstrániť
 2. Z týchto kníh som čítala len PRÍBEHY NA DOBRÚ NOC PRE REBELKY a "zhltla" som ju asi za dve hodiny, skvelé oddychové čítanie a navyše veľmi inšpirujúce. Veľmi ma to motivovalo, aby som šla za svojim cieľom, aj keď nie je úplne najjednoduchší, ale mnoho žien bolo na tom so svojou cestou horšie ako ja, tak prečo do toho neísť? :)
  Čistú dušu mám rada a rovnako aj Som idealista a od druhého autora som si knihu aj kúpila, ale potešenie z nej mi trvalo len pár hodín (?). Strašne rýchlo ju prečítaš, je to záležitosť pár minút aj keď sa nad každým citátom zamyslím a preto chápem, prečo si dala aj ty Čistej duši také hodnotenie... ale aj napriek tomu si občas rada knižku prelistujem, ale aj tak sú všetky citáty zverejnené na Instagrame,čo ma celkom irituje, a keby som to vedela, možno si tu knihu ani nekúpim, možno skôr len ako darček pre kamarátku..

  Mám na teba jednu otázku, dostala som sa sem cez tvoj predchádzajúci wordpress blog... teraz keď si prešla na blogger, kupovala si si hosting a vlastnú adresu cez websupport a potom previedla na blogger? Stále som si myslela, že cez blogger sa nedá kúpiť vlastná adresa, preto som z toho trochu zmätená a budem ti vďačná, ak mi odpovieš :) Rada by som sa vrátila do blogovania a prvýkrát pod vlastnou adresou, ale s wordpressom nie som až tak zžitá a neplánujem cez blog zarábať, preto mi príde voľba bloggeru vhodnejšia.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Konvalinka19 júla, 2018

   Úplne s tebou vo všetkom súhlasím, od kníh, až po zžitie sa s wordpressom a bloggerom ako úplne super platformou na blog, ktorý nie je na neviem akej profesionálnej úrovni.:)

   Čo sa týka presúvania, tak ja som sa predtým iba presúvala z bloggera na wordpress, čo za mňa urobil jeden pán, no teraz som sa nepresúvala, čiže ti v tomto asi ani neviem poradiť. Worpress mi stále funguje lebo je tam akoby iný blog aj iná adresa blogu a tuto na bloggeri som začala pekne od začiatku- t.j. nepresúvala som ani dómenu, archív alebo obsah blogu. A áno na bloggeri môžeš mať vlastnú dómenu odjakživa :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem ti krásne za tvoj čas, podporu aj komentár.♥

Instagram