social icons

search

Ďalšie články

Späť do školy

Veru, veru, ten čas roka opäť nastal, keď po ukončení jedného ročníka a krásnych slnečných prázdninách plných zážitkov, prekrúcame očami a stukame, že sa nechceme ani za nič vrátiť späť do školských lavíc.  Jednu vec som však na novom školskom roku mala vždy rada- nový začiatok. Kupovala som si kopec vecí na oblečenie, pomôcky do školy, rôzne diáre či to do zošity, aby som mala všetko úhľadné a dokonalo zorganizované (to mi samozrejme vždy vydržalo možno také 2 týždne). Avšak tieto časy sú dávno preč, a ja sa snažím zmýšľať omnoho viac udržateľne, a stále hľadám možnosti, ako šetriť prírodu viac. Preto som sa rozhodla vám dnes dať pár tipov, ako začať školský rok zelenšie.

Ako prvá, je určite, vlastná fľaša. Úplne presne si pamätám, keď som bola ešte na základnej škole a každý deň som chodila do bufetu kupovať si ochutenú pomarančovú vodu za 0,50€ v plastovej fľaši. Potom som si tú fľašu nechala a dopúšťala som si do nej vodu z kohútika. Neskôr vyšli mnohé štúdie o tom, že takéto fľaše sú určené iba na jedno použitie, a naopak, keď ich používate neustále, vypúšťajú do vody čiastočky, ktoré sú pre náš organizmus toxické. Nehovoriac o tom, že sladené vody sú totálne nezdravé. Keď som šla na strednú, rodičia mi kúpili fľašku, ktorá bola z tvrdého plastu- toho najzdravšieho, bez BPA a tú som používala 5 rokov, no a najnovšie som si zadovážila sklenenú, ktorá je najzdravšou variantov. Taktiež ešte môžete použiť nerezovú, ktorá v lete udrží nápoje studené a v zime teplé. No a nehovoriac, pre večne unavených stredo aj vysokoškolákov, ktorí chodia denno denne na take away kávu, ktorú vypijú a kelímok hneď nato zahodia do koša, určite si kúpte vlastný hrnček.
Sklenené fľaše Goodglass  │  Hrnček Keepcup na take away  │  Plastová fľaša bez BPA  │ Nerezová fľaša

Ďalšou vecou je desiata. Nám mamka celé roky balila chleby do fólie, pretože vreckovka sa väčšinou naň nalepila a ťažko sa z neho dávala dole. Teraz už existujú možností, ako tieto fólie nahradiť, keďže sú z plastu, a tým pádom neprospešné pre prírodu, aj naše zdravie. Čiže, asi najjednoduchší spôsob je predsa len tá vreckovka, no asi taká hrubšia, pretože tie klasické, tenké, biele, všetko vstrebú a prepustia. Taktiež je momentálne veľmi trendy obal z včelieho vosku, ktorý slúži ako náhrada potravinovej fólie. Ten sa však dá použiť na viackrát, či už na uskladnenie potravín alebo aj desiate. Tretí spôsob je desiatové vrecúško, do ktorého klasicky vložíte chlieb či jablko a tie vám chráni látka, čo je asi najšetrnejší spôsob, keďže sa to do koša nevyhadzuje vôbec, narozdiel od vreckoviek a včelích obalov. Na záver je ešte možnosť dózy, ktoré najčastejšie vidieť v základnej výbave pre prváčikov, no nie vo verzii plastovej, ale sklenenej, tu je ale problém, že zaberá dosť veľa miesta, preto nie je až taká praktická.

Prichádza rad na papiernictvo. Opäť sa vrátim tak trochu do minulosti a spomeniem si na Lily, ktorá aj keď mala doma zošity spred minulého roka, tak chcela nové, s krajším obrázkom na prvej strane a nerozumela tým, ktorí si kupovali recyklované zošity, ktoré mali tie škaredé hnedé strany. Konvalinka naopak hovorí, využite všetko čo máte! Nepotrebujete nový peračník, gumu, strúhadlo, fixy, farbičky, perá, zošity, a neviem, čo ešte všetko, každý rok. Treba si vážiť tie veci a nezahadzovať peniaze len tak do vzduchu. Treba využiť všetko až do poslednej "nitky" a snažiť sa zvoliť lepšiu alternatívu, ako sú práve recyklované zošity, drevené strúhadla, pravítka či doplňovacie perá.

- S láskou vaša Konvalinka 

Komentáre

  1. Aký krásny článok! Ja som stále taká hrrr hrrr pred začiatkom školy, mám chuť si nakúpiť nové veci, zorganizovať si všetko a zotrvať v tom celý rok. Haha, jasné. Ale držím sa, najmä z tých ekologických dôvodov. Plastovú fľašu mám inak už rok z ikea a myslím si, že je dosť dobrá. Mám aj sklenú, ale pokazil sa mi vrchnák a zatiaľ sa mi nepodarilo kúpiť iba ten samostatne. Tie sklené dózy sú ozaj nepraktické na nosenie do školy, aj keď doma ich veľmi radi používame. A čo sa kancelárskych potrieb týka, snažím sa využiť každý nepopísaný kúsok papiera, obaly, zošity, atď. :D

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem ti krásne za tvoj čas, podporu aj komentár.♥

Instagram