social icons

search

Ďalšie články

Detox šatníka KonMari


Už na konci roka 2018 som vedela, že si chcem, v tom novom, opäť poriadne poupratovať v šatníku a vyčleniť z neho veci, ktoré som dlhšie nechávala v ňom, s tým, že čo keď? Kým som sa k tomu však dostala, narazila som na seriál na Netflixe s názvom "Tidying up KonMari" a rozhodla som sa, pustiť si ho, keďže som v poslednej dobe na sociálnych sieťach často vídala meno Marie Kondo. Akonáhle som ho začala pozerať, zaryl sa mi pod kožu a úplne zmenil môj pohľad na upratovanie, na to, ako by sme sa mali správať ku našim veciam, a ako veľmi by sme mali byť vďační nášmu domovu. 

A tak som začala pratať svoj šatník podľa metódy Marie. Najprv si na posteľ dajte všetko oblečenie, ktoré vlastníte, všetko! To by vám malo ukázať, že toho máte vo vašej skrini naozaj veľa a preto je potrebné z neho niečo vyčleniť. Ako druhý krok si v tej kope nájdite niečo, čo je vášmu srdcu najbližšie, čo by ste nikdy nevyradili, čo nosíte často, a čo vo vás vyvoláva šťastie a radosť (sparks joy, tak to nazýva Marie). No a takto by sa malo pokračovať ďalej, všetko, čo vo vás vyvolá taký pocit, ako pri tom prvom kúsku, si môžete nechať, a tým veciam, ktoré vo vás nevyvolávajú nič, by ste mali poďakovať, za to, že ste ich mohli nosiť, zato, že tu boli s vami, že vám slúžili a potom ich dať na kôpku oblečenia, s ktorým už do budúcnosti prosto nechce ísť. Viem, možno to znie smiešne, ale je to over all naozaj krásny proces, ktorý pomôže tak trochu aj vašej duši a mysli. :)


Potom nasleduje tretí, teda posledný krok, a to skladanie. Veľmi ťažko sa mi to opisuje slovami, takže pridávam video, kde Marie vysvetľuje, ako sa skladajú rôzne druhy oblečenia. Nazáver, keď ste oblečenie poskladali, už ho len uložte do šuplíkov alebo poličiek. Ja som si spočiatku myslela, že to nebude mať nejaký extra význam, pretože aj keď máte veci poukladané v "komínoch," tak máte prehľad, čo, kde je, no pokiaľ ide o šuplíky, je to neskutočná zmena! Konečne sa v ňom nemusím prehrabovať, ale priamo zhora vidím, čo sa v ňom reálne nachádza. Určite takýto detox šatníka odporúčam, nie len pre jeho dobro, ale aj pre vaše- budete mať naozaj oveľa lepší pocit. 


- S láskou vaša Konvalinka

Komentáre

 1. Ja som si podľa Marie Kondo upratovala šatník niekedy začiatkom leta a musím povedať, že to je veľká zmena! :) Vo veciach mám konečne prehľad a keď mám pocit, že je toho v skrini už príliš veľa, priebežne to pretriedim a nevyhadzujem už viac obrovské kopy oblečenia ako kedysi. A vlastne som aj o čosi opatrnejšia, čím si skriňu zaplním.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne, človek má potom v tých veciach väčší prehľad a poriadok! :)

   Odstrániť
 2. wou! naaadherne fotky, krasne si si to usporiadala a zorganizovala vravi sa ze ked si pretriedis satnik vycistia sa ti aj myslienky v hlave..tak urcite na tom nieco bude..a mimochodom tie modre saty suuu fakt kraaasne...ak budes mat cas mrkni na moje posledne video z Milana https://www.youtube.com/watch?v=hOvFR80YgmU&t=8s

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja si myslím, že je to pravda, a hlavne čím menej vecí má človek, tým sa mu ľahšie myslí :) Ďakujem krásne, tie šaty sú moje obľúbené ♥

   Odstrániť
 3. Mňa tá Marie Kondo až tak neuchvátila, ale po niekoľkých týždňoch učenia sa, si konečne idem v izbe poupratovať a čosi znova vytriediť, lebo sa mi v tom neporiadku už ťažko dýcha :D Jediné, čo si neviem predstaviť, je vyberanie hentak poukladaných vecí zo šuplíkov. Nerozpadne sa to celé hneď a nebude v tom rýchlo neporiadok? :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja tým, že som pozerala seriál, a ukazovali ako rozpráva, aké má myšlienky, a s akou pokorou sa ku všetkému správa, tak ma to nesmierne upokojilo a povedala som si, že to vyskúšam. Určite to má niečo do seba, tie šuplíky sú neuveriteľný zázrak, každú vec, ktorú podľa jej spôsobu poskladáš, má sama stáť a nespadnúť, čiže nepadá to ani neprehadzuje, vždy keď niečo idem naspäť do skrine odložiť, tak to pekne poskladám, vložím späť a mám tým pádom stále poriadok a prehľad, že čo v tom šuplíku vlastne je :) Najviac to pociťujem na ponožkách :D konečne sa nemusím hrabať a hľadať tie jedny, ktoré potrebujem, ale vidím ich rovno, keď skrinku otvorím.:)

   Odstrániť
 4. a prosím ťa, tie svetlo modré šaty sú odkiaľ? obdivujem ich u teba už nejaký ten týždeň, sú nádherné a vhodné an letnú svadbu na ktorú sa chystám( o polrok ale predsa)!! inak, šatník si upratujem a vytriedujem celkom často, ale aj tak sa tam nájdu veci, ktoré už tak nevynosím. Asi je na čase to urobiť znova :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tie šaty sú zo Zary spred roka, čiže s najväčšou pravdepodobnosťou sa k nim nedostaneš.:/ Veru, ja mám tiež čistky šatníka aspoň 2krát do roka lebo vždy po takom nejakom čase sa konečne psychicky pripravím dať zbohom ďalším veciam. :)

   Odstrániť
 5. Keď som sa sťahovala do Bratislavy, tak som podobnou metódou prešla celým mojím šatníkom – vedela som, že nemôžem len tak zobrať všetko, lebo už som na to ani nemala miesto a pobaliť som sa musela do niekoľkých tašiek a krabíc, no hlavne som tak konečne prešla všetkým, čo sa mi v skrini skrývalo, so sebou som si vzala všetko, čo som mala rada a nosila, a zvyšok som pekne pobalila a pripravila na odvoz (hovorím pripravila, lebo som to nechala v taškách v Prešove a moja drahá Familie mi sľúbila, že to odnesie do zberného dvora alebo H&Mka, ale po troch rokoch sa tak ešte stále nestalo, asi si to budem musieť odniesť sama 😂). No nedávno som si povedala, že je na čase opäť poriadne prejsť všetkým oblečením, čo vlastním, lebo predsa len už je to hodná chvíľa, odkedy som v ruke držala každý jeden kúsok, ktorý vlastním, a sama som bola veľmi prekvapená, koľko som toho v skrini schovávala. Von som vyhádzala všetko, čo som na sebe nemala viac ako rok alebo to už ani náhodou nevyzeralo tak, ako by malo (kvalita fast fashion, veď vieme), a bola som šokovaná/znechutená, že som zaplnila až TRI veľké tašky. KonMari je fakt zázrak a určite každý by mal takýmto štýlom raz za čas prejsť celým svojim šatníkom – lebo ako som sama videla, občas vytiahnuť nejaké tričko či nohavice a dať ich bokom fakt nestačí!
  BEE A CHANGE // Facebook Page // READ ABOUT "DIGITAL MINIMALISM"

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem ti krásne za tvoj čas, podporu aj komentár.♥

Instagram