social icons

search

Ďalšie články

Rok 2018


Pominulé roky som písala zhrnutie roka osobne, čo sa mi stalo, čo sa dialo, čo som zažila, a to som tak trochu, tohto roku, spravila na Instagrame, avšak pre zhrnutie na blog, som sa rozhodla pre niečo iné. Niečo pozitívne. Keďže celý rok sa o ekológií, stave našej zeme, riek, oceánov, zdravia, nerozpráva veľmi optimisticky, povedala som si, že to určite tak nie je, že sa treba pozrieť na druhú stranu mince, a naopak osláviť naše úspechy a malé krôčiky k lepšiemu. A tak, vám ponúkam zhrnutie roka 2018 v desiatich, tých najlepších ekologických spravách, aké sa stali, a ktorým sme možno aj práve my trolilinku napomohli.♥


  1. Po 6 rokoch testovania, sa konečne spustil, 600 metrov dlhý, systém na odchytávanie odpadkov v Tichom oceáne. Nazýva sa System 001 a je iniciatívou neziskovej organizácie The Ocean Cleanup. Bohužiaľ, toto zariadenie nefunguje napokon tak dobre, ako sa očakávalo, pretože nestíha odchytávať všetok odpad, no i tak sa v tomto roku stal znakom veľkej nádeje, keď tisícky ľudí, v deň spúšťania, sledovali priamy prenos tejto udalosti a tešili sa, že sa nájdu ľudia, ktorým na našich oceánoch záleží. 
  2. Austrália je dôkazom, že #dasato, v momente, keď ich 2 nájväčšie, lokálne, obchodné reťazce zakázali predaj plastových tašiek, ich používanie sa zredukovalo o 80%!!!
  3. Po troch rokoch od parížskej klimatickej dohody sa opäť stretli krajiny OSN, tentokrát v Katoviciach (Katowice climate change conference),  aby rokovali o ďalších otázkach a zlepšeniach, ktoré môžu spraviť, aby naše životné prostredie bolo, čo najmenej znečistené. 
  4. Po rokoch strachu a negativity, čo sa našej ozónovej diery týka, konečne dorazili dobré správy, že sa "lieči" a naspäť sceľuje!
  5. Od roku 2016 sa nakupovanie v second-handoch, na základe environmentálnych dôvodov zvýšil o 22,5%!
  6. Európska Únia, taktiež, urobila tohto roku jedno zásadné rozhodnutie, a to zákaz single-use plastov, ktoré sa má udiať v priebehu najbližších rokov. 
  7. Druhá najväčšia korálová bariéra na svete bola odstránená z listu ohrozených miest na svete. 
  8. Švajčiarsky podnikateľ v novembri vyhlásil, že prispeje 1 miliardu zo svojich peňazí, na ochranu 1/3 zemského povrchu do roku 2030.
  9. Popri legislatívnych predpisoch, ktoré sa prijímajú na ochranu dažďových pralesov a prírodnej krajiny, online vyhľadávací nástroj umožnil užívateľom pasívne pomáhať pri vysádzaní viac ako 30 miliónov stromov po celom svete.
  10. No a nemôžem vynechať naše drahé Slovensko, pretože aj my sme sa tu veľmi snažili. V mnohých kaviarňach a reštauráciach sa nahradili plastové slamky za nerezové, otvorilo sa kopu ďalších bezobalových obchodíkov, počas vianočných trhov v Trnave a Žiline zakázali plastové riady, mnohé obchodné reťazce urobili taktiež zmeny, napríklad v Lidl sa nebude dať kúpiť žiadna plastová taška alebo v DM si načapujete aviváže do vlastných nádob, no a potvrdilo sa, že do budúcna budeme mať zálohovací systém PET fliaš. Okrem toho som bola svedkom, ako sa ľudia menia a snažia minimalizovať odpad,  mnoho z vás mi poslalo fotku, že ste si kúpili vlastnú znovupoužívateľnú fľašu, látkové tampóny alebo menštruačný kalíšok. Všetko je to krok vpred a to je úžasné sledovať.♥
- S láskou vaša Konvalinka 


Komentáre

Instagram